Klasyczne przygodówki point&click cieszyły się olbrzymią popularnością pod koniec lat 90 i na początku XXI wieku, teraz wydaje się, że twórcy omijają ten gatunek szerokim łukiem i skupiają się na tworzeniu innych produkcji. Czasami jednak pojawiają się prawdziwe perełki dla miłośników klasycznej przygody, takie jak A New Beggining.

A New Beggining opowiada o przyszłości naszego świata, który w wyniku zmian klimatu uległ ogromnym zniszczeniom. Większość ludności Ziemi zginęła, a nieliczni, którym udało się ocaleć żyją w obawie przed dalszymi zmianami i mają przed oczami perspektywę całkowitej zagłady. Aby temu przeciwdziałać w roku 2500 wysłano w podróż w czasie zespół osób, które mają zapobiec katastrofie, a tym samym uratować świat jaki znamy. Niestety w przeszłość udało cofnąć się jedynie dwóm osobom – Fay, czyli kompletnie zielonej i naiwnej radiooperatorce oraz bezwzględnemu i niebudzącemu sympatii Salvadorowi. Każda z tych postaci ma własną wizję uratowania świata – Fay chce przekonać ludzi do zmian w sposób pokojowy, podczas gdy Salvador jest osobą wyznająca Machiavellistyczną zasadę: „cel uświęca środki”. W grze kontrolujemy przede wszystkim Fay, ale czasami przyjdzie nam pokierować krokami Benta Svenssona, norweskiego naukowca na emeryturze, który okaże się mieć spory udział w fabule tej produkcji. Historia A New Beggining jest bardzo dojrzała, a wiele wątków wciąga również dlatego, że po głębszym zastanowieniu, dzisiejszej cywilizacji do osiągnięcia pewnych stanów brakuje niewiele.

a new beginning 1

A New Beggining pod względem mechaniki rozgrywki, jest książkowym przykładem przygodówek point&click. Oznacza to, że całą kontrolę sprawujemy przy pomocy myszki, która służy do sterowania naszą postacią, wybierania przedmiotów, opcji dialogowych i rozwiązywania łamigłówek, które cechują się wysokim poziomem trudności i skomplikowania, jednak mało kiedy irytują. Irytować mogą natomiast od czasu do czasu problemy techniczne, np. kilka razy miałem kłopoty z podniesieniem lub użyciem przedmiotów, co skutecznie utrudniało grę i doprowadzało do małych furii (do tych znanych z YT gdzie ktoś zgubił klucz WoW-a, bądź nie może zalogować się na serwer CS, jeszcze mi trochę brakowało)

a new beginning pc

Grafika w grze jest wykonana w sposób absolutnie poprawny. Piękne, rysowane tła i sylwetki postaci nadają grze uroku, a przy tym nie sprawiają, żeby A New Beggining ubyło coś z tajemniczości czy mrocznej fabuły. Bardzo dobre wrażenie robią też animacje postaci – wszystko sprawia, że możemy poczuć się jakbyśmy brali udział w interaktywnym filmie animowanym, wrażenie to potęgowane jest też przez przerywniki, które zrealizowano w formie komiksowych klatek. Lokacje, które przyjdzie nam odwiedzić w grze są niezwykle zróżnicowane – począwszy od zrujnowanego świata w przyszłości, poprzez miasta, lasy i dżungle w przeszłości.   Również muzyka stoi na bardzo wysokim poziomie, a soundtrack potrafi zapaść w pamięć na długo po zakończeniu gry. Niestety głosy postaci nie są już tak dobrze dopasowane – wielu postaciom nie pasuje głos aktorów, a w kwestiach często brak jest emocji.

a new beginning

A New Beggining to bardzo przyjemna i ciekawa propozycja dla osób, potrzebujących odetchnąć od wybuchów, strzałów i dynamicznej akcji. Ręcznie rysowana grafika, rozbudowana fabuła i znane od lat zasady rządzące przygotówkami, świetnie sprawdzają się w tej produkcji. Pomimo pewnych problemów technicznych (brak opcji zmiany rozdzielczości, zanikanie postaci i przedmiotów, blokowanie się kursora itd.) jest to świetny tytuł, który daje kilka godzin solidnej zabawy, a także wartą uwagi historie z zaskakującym zakończeniem.

A New Beggining - recenzja
Jeżeli oczekujecie od gier dojrzałej i poważnej fabuły, a do tego cenicie sobie klasyczny, dwuwymiarowy styl graficzny, to A New Beggining może okazać się doskonałym tytułem dla Was.
Grafika90%
Audio70%
Grywalność80%
Plusy
  • Piękna grafika i muzyka
  • Dojrzała historia
  • Ciekawe łamigłówki
Minusy
  • Głosy postaci nie brzmią najlepiej
  • Momentami irytujące problemy techniczne
80%Punktacja
Ocena czytelników: (0 Votes)
0%

O Autorze

Zapalony gracz od kilkunastu lat (tak, zaczynałem w bardzo młodym wieku ;)). Ulubiony gatunek? To dla mnie bez znaczenia, jestem w stanie docenić każdą grę, jeśli faktycznie ma ona coś do zaoferowania, nie znoszę jednak odcinania kuponów od znanych marek - kolejne części Call of Duty nie są dla mnie. ;)

Podobne Posty