Chciałbym Wam dziś przedstawić Factorio. Grę, która moim zdaniem ma naprawdę wielki potencjał, jeśli tylko jej twórcy będą wszytko robili tak jak do tej pory. Odpowiedzialni za tą pozycję są ludzie z Pragi, nie jakaś wielka firma, a kilku znajomych, którzy tworzą grę nie dla zysku a dla przyjemności.

Czym jest Factorio? Jak piszą sami autorzy jest to gra 2D o budowaniu fabryk na planecie obcych. To oczywiście tylko na pierwszy rzut oka wydaje się być proste, jednak szybko okazuje się ze jest inaczej. Fabryki potrzebują zasilania, na początku jest węgiel, którego jedynym plusem jest to że jest tanim paliwem, jednak szybko się kończy no i trzeba go na początku uzupełniać ręcznie. Jak najszybciej chcemy przerzucić się na urządzenia elektryczne, ponieważ te można umieścić w jednym miejscu, a w dowolne inne doprowadzić trakcje. Z czasem będziemy zmuszeni do odkrywania nowych technologii, tym polecam też zająć się jak najwcześniej, ponieważ nowe technologie znacznie ułatwią nam egzystowanie w często niekorzystnych warunkach – pozwolą nam na produkcję coraz lepszej broni, czy lepszych, bardziej efektywnych maszyn. Wzrost wydobycia wymusi też na nas budowanie kolei, to w Factorio też jest świetną zabawą, można tutaj budować nawet bardzo zaawansowane systemy kolei, takie gdzie na jednym torze może poruszać się więcej niż jeden pociąg.

factorio2

Chcąc pisać o oprawie audiowizualnej mogę chyba napisać że jest. To może nie jest najlepsze określenie, ale należy wziąć pod uwagę że to jest jeszcze wersja alpha, czyli tak na dobrą sprawę można od niej wymagać żeby działała – a działa i to bardzo płynnie. Wracając do oprawy – grafika jest niezła, a nawet całkiem niezła, kiedy weźmie się pod uwagę to jak gra wyglądała jeszcze jakiś czas temu. Grafiki są teraz dokładniejsze, można odróżnić od siebie różne materiały. Maszyny mają również animacje, każda swoją, a jeśli się im przyjrzymy z bliska to na dobrą sprawę laik może domyślić się co dana maszyna robi – turbina wodna wygląda jak silnik, widać w niej tłoki, które poruszane są przez parę wodną, więc oczywistym wydaje się to co ta maszyna dla nas wytwarza.
Co do dźwięku to tutaj niestety trochę bardziej „wychodzi alpha” w tle przygrywa nam jakaś muzyka, słyszymy własne kroki, słychać strzały (tu bez żadnych podtekstów proszę) z broni palnej, czy laserowej, a także kilka innych. Bogato może nie jest, ale nie powinniśmy tego oceniać zanim nie wyjdzie pełna wersja gry.

factorio3

Chciał bym zaznaczyć tutaj że fakt takiej a nie innej oprawy audiowizualnej nie powinien z góry spychać tej gry na straconą pozycję, Factorio nie grafiką, a pomysłem stoi. Polecam każdemu zajrzeć na stronę gry – factorio.com – można tam zakupić pre order, który też daje nam prawo do pobierania aktualnej pełnej wersji gry, a także wersji demo. Oczywiście tę polecam na początek wybrać i spróbować zagrać. Jeśli gra nam się spodoba to możemy wybrać spośród trzech abonamentów za które zapłacimy od 13 do 45 dolarów. Jeśli skusimy się na najwyższy to możemy liczyć że nasze nazwisko znajdzie się w grze, co również twórcy wymyślili w świetny sposób – nazwiskami fundatorów nazywają niektóre obiekty w grze, takie jak laboratoria czy stacje kolejowe.

factorio1

Zakładam że z Factorio może być jak kiedyś z pewną inną grą, która też grafiką nie zachwycała, za to pomysłu jej odmówić się nie dało. Jedni ją pokochają i będą się zagrywać całymi godzinami, a inni będą ją nienawidzić.

O Autorze

Podobne Posty