Grand Theft Auto V wydaje się drugi rok z rzędu być najbardziej oczekiwaną grą. W 2013 wszyscy wyczekiwali na wersję PS3/Xbox 360, a teraz, z wypiekami na twarzy wyczekuje się wydania na next-geny oraz PC. Czy jednak faktycznie opłaca się płacić drugi raz za „ten sam” produkt? Postanowiliśmy przyjrzeć się różnicom pomiędzy obiema generacjami i wydać werdykt.

Nowa generacja, nowa oprawa graficzna

Pod względem grafiki GTA V prezentowało się świetnie już na wysłużonym PlayStation 3 i Xboksie 360. A na nowej generacji? Cóż, będzie jeszcze lepiej! Na opublikowanych do tej pory materiałach widać mnóstwo zmian, które znacznie wykraczają poza zwyczajowe zwiększenie rozdzielczości do 1080p (jeśli dobrze pójdzie…). Zwiększono zagęszczenie obiektów we wszystkich lokacjach, na ulicach będziemy zmagać się z większym ruchem, a wszystkie obiekty posiadają o wiele więcej detali. Jest dobrze, naprawdę dobrze! Oczywiście, rozdzielczość również została podbita do FullHD, także koniec z ostrymi krawędziami! Na poniższym nagraniu możecie zapoznać się z różnicami pomiędzy wersją na starszą i nowszą konsolę Sony.

Nowa generacja, nowe bajery

Chociaż w teorii nowe wydanie GTA V nie powinno się różnić pod względem rozgrywki od „starej” wersji, to jednak twórcy zadbali o coś, co ponownie może przykuć fanów do telewizorów i monitorów. Zmiana jest teoretycznie prosta i niewielka, ale już wywołała szum, a gracze na całym świecie sięgnęli po szampany i zaczęli głośno wiwatować. Mowa oczywiście o widoku z pierwszej osoby. Tak, to prawda – Grand Theft Auto V będziemy mogli „zmienić” w FPS’a. Nowa perspektywa nie będzie zwykłym dodatkiem i elementem jednej, dwóch misji, ale zupełnie nowym sposobem na zabawę – praktycznie całą grę będziemy mogli przejść w ten sposób, a zmiana kamery będzie możliwa przy pomocy zaledwie jednego przycisku!

FPP oznacza też jeszcze jedno – widok zza kierownicy podczas przemieszczania się pojazdami – samochodami, motocyklami, a nawet helikopterami!

Nowa generacja, nowe technologie

Nowy Dual Shock posiada kilka ciekawych funkcji, które do tej pory nie były zbyt chętnie wykorzystywane przez developerów. Głośnik, touchpad i panel świetlny będą jednak przydatne podczas gry w GTA V. W jaki sposób? Na głośniku posłuchamy rozmów telefonicznych i audycji radiowych, panel świetlny będzie migał na niebiesko i czerwono przy pościgach policyjnych, a touchpad przyda się do zmiany stacji w radiu lub broni.

Póki co nie wiadomo nic na temat nowej funkcjonalności na konsoli Xbox One, ale myślę, że posiadacze sprzętu od Microsoftu również dostaną coś ciekawego.

Nowa generacja, nowy multiplayer

Zapomnijcie o trybie dla 16 graczy. Odświeżone Grand Theft Auto V pozwoli na jednoczesną zabawę aż 30 osobom.

Nowa generacja, nowe mody

Punkt ten dotyczy tylko wydania PC, które zapowiedziane zostało na luty. Pojawienie się wersji na ten sprzęt otwiera niemal nieograniczone możliwości dla wszelkiej maści moderów. Biorąc pod uwagę to, jakie cuda powstały dla wcześniejszej odsłony tej serii możemy być niemal pewni, że również „piątka” doczeka się naprawdę świetnych, fanowskich dodatków.

Poniżej możecie zapoznać się z tym, jak modderzy poprawili grafikę w 6 letnim (!!!) GTA IV.

Werdykt

Grand Theft Auto V zapowiada się jako idealny przykład tego, jak powinny wyglądać wszelkie reedycję i remastery. Nie dostajemy dokładnie tego samego produktu z kosmetycznymi zmianami, ale grę zmienioną do tego stopnia, że śmiało mogą po nią sięgać nie tylko osoby, które nie grały w nią wcześniej, ale też i weterani, którzy w wirtualnym Los Santos spędzili dziesiątki godzin. Dobra robota Rockstar!

O Autorze

Zapalony gracz od kilkunastu lat (tak, zaczynałem w bardzo młodym wieku ;)). Ulubiony gatunek? To dla mnie bez znaczenia, jestem w stanie docenić każdą grę, jeśli faktycznie ma ona coś do zaoferowania, nie znoszę jednak odcinania kuponów od znanych marek - kolejne części Call of Duty nie są dla mnie. ;)

Podobne Posty