Nowoczesna oprawa graficzna czy też nowatorskie rozwiązania to aspekty, które często przyciągają graczy, do konkretnych tytułów. Czasami jednak pojawia się gra, która nie wyróżnia się jakoś szczególnie, a mimo to potrafi przykuć nas do monitorów na kilkanaście godzin. Właśnie do tego typu produkcji należy Sengoku. Za jego powstanie odpowiada firma Paradox Interactive. Wystarczy wspomnieć, że to właśnie ten producent odpowiada za powstanie serii Europa Universalis, żeby uświadomić sobie, iż mamy do czynienia z weteranami, którzy na tworzeniu gier strategicznych bez wątpienia się znają. Uruchamiając Sengoku pierwszy raz można zwrócić uwagę na cechę, która łączy większość gier Paradoxu, a więc dość skomplikowaną mechanikę rozgrywki.

sengoku-recenzja

Jednak to co początkowo może się wydawać wadą, po pewnym czasie staje się największą zaletą tego tytułu. Współczesne gry, których mechanika rozgrywki została maksymalnie spłycona, odzwyczaiły nas od intensywnego myślenia, jakie w przypadku Sengoku okazuje się niezbędne. Nie da się ukryć, że gra przeznaczona jest dla fanów strategii, a początkowi gracze mogą na początku czuć się naprawdę zagubieni. Poznawanie najważniejszych zasad rozgrywki należy oprzeć na własnych doświadczeniach, gdyż autorzy nie zdecydowali się na umieszczenie tutoriali, które mogłyby ułatwić poznanie elementarnych zasad.

sengoku-recenzja

Akcja gry została umiejscowiona w Japonii, w okresie tytułowego Sengoku. Czas ten był w pewnym sensie przełomowy dla kraju kwitnącej wiśni. Szogunat sprawujący od wieków władzę nad krajem, zaczął tracić swoje znaczenie. Sytuacja ta doprowadziła do licznych wojen pomiędzy poszczególnymi prowincjami, które spostrzegły szansę na uniezależnienie się od centralnej władzy. W tym właśnie okresie stajemy do walki. Musimy zdecydować, na czele którego z dostępnych klanów chcemy stanąć, a następnie rozpocząć poznawanie skomplikowanych założeń, rządzących przedstawionym w Sengoku światem. Działać musimy właściwie na dwóch płaszczyznach, dbając nie tylko o podległe nam prowincje, ale też nasz klan, którego przyszłość zależy od tylko i wyłącznie od naszych poczynań.

sengoku-recenzja

Dlatego warto zatroszczyć się w porę o posiadanie odpowiedniej liczby żon, które zagwarantują nam potomków mogących przejąć po nas władzę, zapewniając tym samym ciągłość klanu. Większa rodzina daje też możliwość zajęcia ważnych dla funkcjonowania kraju stanowisk, co dodatkowo poszerza naszą sferę wpływów. W Sengoku dość istotną rolę odgrywa ekonomia. Bez odpowiednio zasobnego skarbca, nie będziemy mogli rekrutować wystarczająco licznej armii, a co za tym idzie staniemy się idealnym celem dla innych klanów, które chętnie pozbędą się konkurencji w walce o władzę. Jest jednak coś, co dla prawdziwych samurajów jest ważniejsze niż złoto, a mianowicie honor. Każda nasza decyzja ma wpływ na jego poziom. Nierozważne działania mogą szybko okryć klan hańbą, co zmusi nas do oddania władzy i popełnienia seppuku.

sengoku-recenzja

Jako, że akcja gry rozgrywa się w dość niespokojnych czasach, oczywiste jest, że dużą rolę odgrywa walka. Sengoku jest niezwykle rozbudowaną grą strategiczną, co doskonale widać również w tym aspekcie. Z naszymi rywalami możemy walczyć na wielu płaszczyznach, nie tylko wykorzystując do tego potężne armie. Czasami znacznie lepszym rozwiązaniem, może okazać się opłacenie doskonale wyszkolonych wojowników ninja lub też zręczne działania dyplomatyczne i szerzenie intryg, które w świecie Sengoku są równie skuteczną bronią, co klasyczny oręż. Wszystko to, aby zjednoczyć kraj pod naszymi rządami.

Musimy jednak pamiętać o tym, że wprawdzie wraz z zdobywaniem kolejnych prowincji, ograniczamy możliwości taktyczne naszych przeciwników, jednak mimo to poziom trudności może stawać się coraz wyższy. Staje się tak za sprawą konieczności zarządzania naszymi ziemiami, co wraz z przejmowaniem kontroli nad kolejnymi terenami, stanowi zadanie coraz trudniejszym. Mieszkańcy zajętych przez nas prowincji, mogą szybko doprowadzić do rebelii, która w mgnieniu oka potrafi zrujnować nawet najsprawniej działające państwo. Dlatego też równie dużo uwagi co ekspansji i dyplomacji, musimy poświęcać polityce wewnętrznej.

Zasiadając do Sengoku należy uzbroić się w pokaźny zapas cierpliwości, która niejednokrotnie wystawiona zostanie na ciężką próbę. Gra już od samego początku, będzie próbowała zniechęcić nas niezwykle rozbudowanym i niezbyt intuicyjnym interfejsem, a także niezwykle złożonymi zasadami rozgrywki. Jednak na wszystkich tych, którym uda się przezwyciężyć te trudności, czeka nagroda w postaci satysfakcji, którą daje niewiele gier. Jeśli więc nie straszne są Ci wszelkie przeciwności i szukasz wyzwań, to Sengoku jest tytułem dla Ciebie.

Sengoku - recenzja
Sengoku to solidna strategia, jednak jej poziom trudności i złożoność sprawiają, że osoby początkujące raczej nie mają tutaj czego szukać. Jeśli zaś macie za sobą ukończenie Europa Universalis i podobnych tytułów, to z pewnością spodoba Wam się także i ta produkcja.
Grafika70%
Audio75%
Grywalność75%
Plusy
  • Złożoność
  • Wiele możliwości taktycznych
  • Klimatyczna muzyka
Minusy
  • Zbyt trudna dla początkujących
  • Nieintuicyjny interfejs
  • Głównie dla fanów serii Europa Universalis
73%Punktacja
Ocena czytelników: (0 Votes)
0%

O Autorze

Podobne Posty