Contagion to gra typu FPS, która podtrzymuje obowiązujący aktualnie trend – wszędzie są zombie, a Ty sam musisz sobie poradzić dzierżąc w dłoni broń palną.

Gra znajduje się obecnie we wczesnej wersji beta, co oznacza że autorzy cały czas nad nią pracują. Daje się to niestety we znaki podczas wczytywania poziomów – do kilku minut. Tłumaczy to też fakt małej ilości map, na których możemy prowadzić rozgrywkę.

_

Contagion oferuje rozgrywkę zarówno jednoosobową, jak i tryb dla wielu graczy, niestety walczymy na tych samych mapach – to z jednej strony dobrze bo szybko można się na tych mapach odnaleźć, ale z drugiej 4 mapy to naprawdę niewiele.

Owe 4 mapy są rozgrywane w 3 trybach, które polegają głównie na przeżyciu jak najdłużej, wzbogacone są jednak o wątek fabularny – ucieczka z budynku w którym za każdymi drzwiami czyha na nas niebezpieczeństwo, czy pomoc ocalałym w ucieczce do określonego punktu(w jednym kawałku).

contagion 2013-12-02 23-21-49-99

My jako gracz lądujemy w bliżej nieznanym nam miejscu, mamy krótką broń oraz masę umarlaków, którzy oczywiście tylko czekają by dobrać się do nas. Oczywiście rozgrywka jest dość urozmaicona (jak na betę) – mamy całkiem pokaźny arsenał, więc każdy powinien znajdzie coś dla siebie. Autorom udało się nawet wcisnąć karabin snajperski, który ma niestety niesamowicie mocną lunetę, która w ciasnych mapach staje się zupełnie bezużyteczna.

_

Niewątpliwie najmocniejszą stroną gry jest klimat. Tutaj postawiono na swego rodzaju powrót do korzeni, czyli horror w starym dobrym stylu. Zombiaki nas atakują, ale widać że są to istoty nie grzeszące inteligencją. Nie ma tutaj żadnych „screamerów” – innymi słowy gra nie będzie nas straszyła wyskakującymi znienacka i krzyczącymi strasznymi obrazkami, a wspomniany wcześniej klimat będzie stopniowo budowany przez cały czas.

_

Swego rodzaju smaczkiem dla fanów gatunku jest to że w grze nie mamy wielkiego celownika, który idealnie wskazuje nam miejsce trafienia niezależnie od tego jak daleko od celu się znajdujemy. Do naszej dyspozycji oddane zostały mechaniczne przyrządy celownicze, takie jak w prawdziwej broni, czyli przeziernik i muszka (nie znam się na broni, więc nie wiem czy dobrze wymieniłem).

contagion 2013-12-02 23-27-02-78

Kończąc mój krótki wpis chciał bym zwrócić uwagę na oprawę audiowizualną, która też świetnie buduje klimat, mapy są ciemne, ale wszystko widać dość wyraźnie, sam obraz może sprawiać wrażenie jakby było nieco ziarnisty, nie traktował bym tego jako minus. Do dźwięku już się przyczepić nie można – nie uświadczymy tutaj epickich dialogów, w zasadzie to nie usłyszymy nawet słabego monologu, ale w tle cały czas będzie słychać odgłosy walczącego z hordą miasta, od czasu do czasu do naszych uszu docierał będzie dźwięk strzału, co sprawiać będzie wrażenie iż miasto nie jest puste. Dodatkowo bardzo rzadko usłyszymy tutaj muzykę, jednak jeśli już coś w tle zacznie grać to jest to również bardzo dobrze dopasowana do klimatu muzyka.

contagion_2013_12_09_22_22_51_327

PS: Jak widać na przedostatnim zdjęciu autorzy stawiają na oryginalne oprogramowanie i gry – ka komputerach w Contagion zainstalowany jest Steam 🙂

O Autorze

Podobne Posty